تبلیغات
زیستن - ورود آریایی ها به ایران
واژه آریایی برای اولین بار در قبیله ای به نام Harry  که یکی از قبایل میتانی Mitany  بوده ، دیده شده است . ویل دورانت می نویسد:» اقوامی که از کرانه های بحر خزر برخاسته اند این نام را به خود نهاده اند و به صورت خاصی به اقوام میتانی ، هیتی ، مادی ، پارسی و هندیان و دائی ( شاخه شرقی هند و اروپایی) که در آسیا سکنی گرفتند اطلاق می شود . واژه آریا در اوستا Airya و در کتیبه های هخامنشی Ariya و در سانسکریت » اِریه « آمده است.

موقعیت جغرافیایی ایران در طول تاریخ ، چهار راه حوادث و گذرگاه تندباد های گوناگون بوده است . چنانچه در پیش ذکر شد ، وضعیت دو شکاف زره کوهستانی ، یکی در شمال شرقی » خراسان « و دیگری در شمال غربی » آذربایجان « باعث می گردید که اقوام مهاجم به راحتی بتوانند از این گذرگاه ها گذشته ، و وارد ایران شوند . از عمده ترین مهاجرت های تاریخی به طرف ایران ، مهاجرت آریائیان می باشد ، همین اقوام چهره این سرزمین را دگرگون کردند .

http://s1.picofile.com/file/7342068381/Untitled.png

http://www.amouzeshelmi.ir/tarikh/1/06/s1.jpg

در اینکه اقوام به چه سبب و از کجا به ایران روی آوردند ، نظریات گوناگون و گاهی متضاد ، از طرف صاحب نظران ارائه شده است اما آنچه مسلم می باشد این است که این اقوام چنان که گفته شد از دو گذرگاه فوق الذکر گذشته ، و بیشتر در قسمت های غربی ایران سکنی گزیده و تمدن های شگفت انگیزی را موجب شدند . برای روشن شدن خاستگاه این قوم جنجال بر انگیز به نظریات صاحب نظران می پردازیم.

درباره محل سکونت اولیه آریایی ها در » وندیداد « یکی از بخش های اوستا آمده است: اهورامزدا به سپنتان زرتشت گفت: من که اهورامزدایم ، اولین شهری که آفریدم » آریاوج « بود و خوب و با قاعده بود . اهریمن قتال بر ضد آن کار کرد و مار بزرگ و سرمای داده » دِوٌ « در آن خلق کرد . آنجا دو ماه بماند . سرماست و دو ماه ، گرما . در آن دو ماه آب سرد است ، زمین سرد است ، گیاه سرد است . در آنجا در وسط زمستان بارندگی میشود و مشکلات سخت می آورد .

در مورد کیفیت مهاجرت آریاییان به فلات ایران ؛ ویل دورانت تحت عنوان » گهواره مدنیت و آسیای میانه « می نویسد: اگر گفته های علمای زمین شناسی را که نظریاتشان پر از ابهام است باور کنیم ، باید بدانیم که چایلد نظر داده است: آسیای میانه که اینک خشک و بی آب و علف است ، در گذشته پر آب و معتدل بوده و دریاچه های بزرگ و رودخانه های فراوان داشته است . در بازپسین عقب نشینی یخچال ها ، این سرزمین ها دچار خشکی شده و در پایان ، کار به جایی رسیده که به علت کمی بارندگی ، زندگی در آن عراضی غیر ممکن شده و ساکنین ، مجبور به مهاجرت گردیده اند «

همچنین پیرنیا مشیرالدوله در جلد اول کتاب ایران باستان آورده است:» آریایی های هند و ایرانی پس از آنکه مدت ها با هم زندگی می کردند و مدتی طولانی به یک زبان واحد تکلم می کردند ، از آسیای میانه مهاجرت کرده و به باختر آمدند و از آن پس جدا شدند. شعبه هندی به طرف هندو کش و دره پنجاب و شعبه ایرانی به طرف جنوب و غرب فلات ایران سرازیر شدند.«

در متون تاریخی از مردمی به نام » آزیانیک « یاد شده که برای محققان اهمیت فراوان دارد و در تاریخ فرهنگ بشر ، نقش عمده ای ایفا نموده اند . این اقوام نخستین مهاجرانی هستند که پیش از اقوام هند و اروپایی از سرزمین های شمالی » دشت های اوراسی « سرازیر شده اند.

نظر به آنچه ذکر شد چنین مستفاد می شود که در کل ، مهاجرت های عمده در سه موج مهم و مشخص انجام شده :

1. آزیانیک در حدود هزاره چهارم پیش از میلاد

2. هند و اروپایی در حدود هزاره سوم پیش از میلاد

3. آریایی ها در حدود هزاره دوم پیش از میلاد ، که مهم ترین آنها مادها و پارس ها می باشند . دسته آریایی ها به صورت دو شاخه شرقی و غربی در فلات ایران منتشر شدند.

آنچه برای ما از اهمیت بیشتری در این مقال برخوردار است ، موج سوم می باشد ؛ تمدن ایران بر فرهنگ و تمدن این اقوام بنا شده است. مهاجمان آریایی با امواج متوالی وارد شده و از دو راه ماوراء النهر و قفقاز وارد می شدند. این اقوام بر خلاف قوم هوری و میتانی و کاسی که توسط بومیان نابود شدند و اثری از آنان بر جای نماند ، از بین نرفتند . پس از چند قرن آنان در این ناحیه نفوذ شدید یافته و ارباب این ناحیه شدند. در قسمت جنوب هندوکش و پنجاب آریایی ها در هجوم قبلی خود مستقر شده بودند و موج دوم قسمت شرقی نمی توانستند در آنجا نفوذ یابند و بنابراین آنان مجبور به حرکت به طرف فلات ایران شدند.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Centum_Satem_map.png

ایرانیان » آریایی ها « نتوانستند به مغرب نفوذ کنند و آن هم به دلیل وجود تمدن های نیرومند مغرب فلات ایران بود که عبارتند از :

1. عیلام که شامل شوش بود

2. بین النهرین که در شمال بابل ، سر حدی با آشور داشت

3. در قسمت شمال و شمال شرقی » وان « ، دولت اورارتو واقع بود

ایرانیان قدرت شکستن این سدها را نداشتند و ناگزیر طی چهار قرن بعد ، اقوام بومی را چنان که قبلاً نیز ذکر شد مستحلک و تمدن خود را مستقل کردند که این تمدن هم بر بنیان تمدن های ممالک همسایه استوار بود .

در نوشتار بعدی درباره » ایران در آستانه ورود مادها « خواهیم نوشت.
تاریخ : سه شنبه 16 خرداد 1391 | ساعت 12 و 07 دقیقه و 46 ثانیه | نویسنده : payam . s | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف