تبلیغات
زیستن - آیا میدانستید ؟؟؟
کوروش بزرگ درشوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد؟

کوروش بزرگ پس از فتح بابل به معبد مردوک رفت و برای ادای احترام به بابلی ها به خدای آنان ستایش کرد و در همان معبد که بیش از 1000 متر بلندی داشت، برای اثبات حسن نیت خود به آنان، تاج گذاری کرد؟


اولین هنرستان فنی و حرفه ای در ایران توسط کوروش بزرگ در شوش جهت تعلیم فن و هنر ساخته شد ؟


اولین استخدام دولتی بصورت لشگری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس، بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کوروش کبیر در ایران پایه گذاری کرد ؟


کمبوجیه فرزند کوروش بدلیل کشته شدن 12 ایرانی در مصر ، و به جای عذرخواهی فرعون مصر از ایرانیان، به دشنام دادن و تمسخر پرداخته بود و به همین دلیل، کمبوجیه با250 هزار سرباز ایرانی در روز 42 از آغاز بهار 525 قبل از میلاد به مصر حمله، و کل مصر را تصرف کرد و بدلیل آمدن قحطی در آنجا، مقدار زیادی غله وارد مصر کرد. اکنون در مصر یک نقاشی دیواری وجود دارد که کمبوجیه را در حال احترام به خدایان مصر نشان میدهد.و به هیچ وجه دین ایران را به آنان تحمیل نکرد و به آنان بی احترامی ننمود.


داریوش در سال دهم پادشاهی خود، شاهراه بزرگ کوروش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت و بعدها جاده ابریشم نام گرفت.


اولین بار پرسپولیس به دستور داریوش بزرگ بصورت ماکت ساخته شد تا از بزرگترین کاخ آسیا،شبیه سازی شده باشد. ساخت ماکت کاخ سه سال طول کشید و ساخت کل کاخ 65 سال به طول انجامید.


داریوش بزرگ برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده، 25 هزار کارگر بصورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود، و به هر استاد کار هر پنج روز یکبار یک سکه طلا (داریک)، میداده و به هر خانواده از کارگران ،به غیر از مزد آنان روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن ، کره ، عسل و پنیر میداده و هر ده روز یکبار استراحت داشتند.


داریوش بزرگ در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا میداده( به عنوان مزد) این در حالیه که در همان زمان درمصر ، کارگران به بیگاری مشغول بوده اند ، مزدی دریافت نمیکردند و حتی شلاق هم میخوردند.


کمبوجیه فرزند کوروش کبیر،یکی از سخت گیر ترین پادشاهان تاریخ ایران در راه اجرای عدالت و قانون بوده ، یک نمونه بارز آن که مورخین بارها از آن یاد کرده اند، ریشه کن کردن رشوه گیری در دولت شاهنشاهی او بود. وی شخصی را که از مقامات دولتی ایران بود و خبر رسید که از مردم رشوه گرفته است، دستگیر و پوست بدنش را کند و بدنشو پر از کاه کرد و در دروازه اصلی شهر آویزان کرد و پسر همان شخص را بجای پدر نشاند و به او گفت که هر زمان شیطان خواست تو را فریب دهد، عاقبت رشوه گیری پدرت را ببین و از آن دوری کن.


و بالاخره اینکه میدانستید که داریوش بزرگ در سال 521 قبل از میلاد فرمان داد: من عدالت را دوست دارم ، از گناه متنفرم ، و از ظلم طبقات بالا به طبقات پائین اجتماع ، خوشنود نیستم .                                                                 

آری اینچنین مردانی بوده اند مردان سرزمین پارس


تاریخ : جمعه 7 بهمن 1390 | ساعت 17 و 37 دقیقه و 33 ثانیه | نویسنده : payam . s | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف