تبلیغات
زیستن - آداب نوروزی ، آنها که ماند و آنها که فراموش شد
از جشن های متعددی که درایران باستان مرسوم بوده ، یا ازجشن های اندکی که ازآن عهد به یادگار مانده ،هیچ یک به طول و تفصیل نوروزنیست.
نوروز تنها جشنی است که یک جشن کوچک تر(چهارشنبه سوری) به پیشواز آن می آید و جشنی دیگر(سیزده به در) به بدرقه آن. در واقع نوروز مقدمه و موخره ای دارد که خود آنها به تنهایی از جشن های دیگری چون شب یلدا مفصل ترند.

اما به غیر از چهارشنبه سوری و سیزده به در که هر یک آداب خود را دارند ، نوروز در گذشته دارای آدابی بوده است که امروز فقط برخی از آنها برجای مانده و پاره ای در دگر گشت های زمانه از بین رفته اند.

از رسم های بجا مانده یکی راه افتادن حاجی فیروز است.

حاجی فیروزها با چهره سیاه کرده ،دایره و دنبکی به دست می گیرند ، به خیابان می آیند و به رقص و شیرین کاری و خواندن اشعاری با ریتم و آهنگ ، می پردازند.
خانه تکانی از دیگر آئین های نوروز است.ده پانزده روز مانده به نوروز ،خانه تکانی شروع میشود.در این آئین همه وسایل خانه گردگیری و شسته میشود و پاکیزه می گردد. پس از خانه تکانی ، نوبت سبزه کاشتن میشود. مادران یک هفته مانده به نوروز، مقداری عدس و گندم و ماش و شاهی در ظرفهائی زیبا میریزند و خیس میدهند تا آهسته آهسته بروید و برای سفره نوروزی آماده گردد.

(داستان میر نوروزی این است که در پنج روز آخر سال، فرمانروائی را به فردی از پائین ترین قشرهای اجتماعی می سپردند و او نیز چند تن از مردم عوام را به عنوان خدم و حشم انتخاب می کرد و فرمان های شداد و غلاظ علیه ثروتمندان و قدرتمندان می داد)
یک هفته پیش از آغاز سال نو ، زمان ارسال کارت تبریک ها فرا میرسد. فرستادن کارت تبریک برای دوستان و آشنایان کار مرسومی است.

در این زمان ،دیگر چهارشنبه سوری فرا رسیده و باید از روی آتش پرید.چهارشنبه سوری ، خود به مثابه یک جشن مستقل، آداب خود را دارد.آتش افروختن و پریدن از روی آتش، خوردن آجیل چهارشنبه سوری و ...

اما در روزگار ما ،این جشن دگرگونی های زیادی به خود دیده. به دلیل جلوگیری از آتش بازی و آتش افروزی، ترقه بازی در بین جوانان باب شده که  بیشتر موجب اذیت و آزار مردم و ایجاد صوت های ناهنجار می شود. و هر سال در این زمان، خبرهای ناگواری از آسیب یا حتی فوت هموطنان بر اثر برخورد با این مواد در رسانه ها، منتشر می شود.
پس از چهارشنبه سوری ، نوروز فرا می رسد.آماده کردن سفره نوروزی ، خرید میوه و شیرینی و آجیل ، آماده شدن برای تحویل سال ، دعای تحویل سال ،دید و بازدید عید ، عیدی دادن و عیدی گرفتن همه در طول روزهای عید انجام می شود. بسیاری هم فرصت پیدا کرده و به مسافرت می روند.

اما........... اما آداب و سنن مربوط به نوروز در گذشته بیش از امروز بوده است ، که در نوشتار بعدی خدمتتون عرض میکنم.تاریخ : یکشنبه 23 بهمن 1390 | ساعت 23 و 43 دقیقه و 57 ثانیه | نویسنده : payam . s | نظرات

  • paper | تازیانه | خسوف